Läkemedel för bättre hälsa eller varaktigt beroende?
Den psykiska ohälsan ökar i Sverige. Samtidigt minskar sjukskrivningarna – officiellt och statistiskt.
Allt fler människor får felaktiga diagnoser, drabbas av stafettläkare utan helhetssyn. Skillnaderna mellan vård och förskrivning skiljer sig avsevärt beroende på vart i landet man bor.
Landstingsekonomin påverkar beslut som i flera avseenden ökar förskrivning av läkemedel som är beroendeframkallande. Människorna blir oftast inte friskare, utan hamnar allt för ofta i ett utanförskap, isolerade bortom den officiella statistiken.
Detta är en konferens som handlar om hjärnans belöningssystem, om samsjuklighet och om forskning och förhoppning om en bättre förståelse och möjlighet att se eventuella konsekvenser för/emot förskrivning av läkemedel utifrån flera olika perspektiv.
Varmt välkomna och vi hoppas att vi ses den 7 juni!
Datum: onsdagen den 7 juni 2017
Tid: 09:30-15:45
Plats: Hartwickska huset Adress: S:t Paulsgatan 39 c Stockholm
Buss: Linje 55, 57 & 66 T-bana: Mariatorget (Uppgång Torkel Knutssonsgatan)
Läkemedelskonferensen är kostnadsfri & vi bjuder på lunch!
Anmälda som ej kommer, kommer att debiteras en kostnad om 200:-
FÖRELÄSARE:
Fred Nyberg
Forskare U-FOLD
”Hjärnans belöningssystem”
Ulf Guttormsson
Forskare CAN
”Läkemedel i missbruksmiljöer”
Ewa Styfberg
Beroendeterapeut & NADA- akupunktör, RFHL Göteborg
”Mitt liv som läkemedelsberoende och vägen tillbaka”
Leena Haarake
KSAN
”Liten bok om stora känslor” ”Om ökad förskrivning av läkemedel”
Ing-Marie Wieselgren
Psykiatrisamordnare SKL
”Samsjuklighet”
OSA Senast 170531 till Epost: anmalan@rfhl.se